Tradycyjne wesele czy uroczysta kolacja?

Coraz więcej par młodych rezygnuje z tradycyjnych przyjęć weselnych na rzecz weselnych kolacji. To nie tylko tańsza opcja, ale też bardziej kameralna forma, którą wybierają młodzi, chcący spędzić ten najważniejszy w życiu dzień wyłącznie w otoczeniu najbliższych sobie osób.

Ślub 

Przyjęcie weselne

Tradycyjne przyjęcia weselne charakteryzują się przede wszystkim tym, że trwają bardzo długo – zwykle od dotarcia na salę po ślubnej ceremonii, aż do późnych godzin porannych dnia następnego. To jednak nie koniec, ponieważ większość tradycjonalistów zaprasza swoich gości również na poprawiny, które są – wprawdzie nieco mniejszym – jednak nadal przyjęciem.

Na tradycyjnym weselu nie może zabraknąć dobrego jedzenia, tortu i innych słodkości, a także muzyki – najczęściej granej na żywo przez specjalnie do tego zadania wynajęty zespół. Często, jeden z członków zespołu jest też wodzirejem, który prowadzi całe przyjęcie: zaprasza do tańca, proponuje gry i zabawy, a także bawi gości. Całość przebiega w bardzo zorganizowany sposób, kręcąc się wokół jedzenia i tańca.

Na tradycyjne przyjęcie zaprasza się zarówno najbliższą rodzinę i przyjaciół, jak i dalszych członków rodziny wraz z osobami towarzyszącymi (niestety części osób nie widziało się na oczy więcej niż 2-3 razy). Z tego powodu tworzą się grupy, które bawią się głównie w swoim gronie. Oczywiście wszystko zależy od zaproszonego towarzystwa, ale przy liczbie minimum 60 gości nie może być inaczej.

Uroczysta kolacja

Weselna kolacja to również przyjęcie, jednak zdecydowanie bardziej kameralne – na taką uroczystość nie zaprasza się bowiem więcej niż 30 osób. Wszyscy goście są bliscy młodej parze i dlatego wraz z nimi mogą świętować ten ważny dzień. Nie ma tu wodzireja, który dbałby o to, aby każdy się dobrze bawił, w wielu przypadkach nie ma też muzyki i tańców. Samo przyjęcie trwa maksymalnie do godziny 22.00.

To w końcu uroczysta kolacja, w której biorą udział osoby najbliższe młodej parze, a nie tradycyjna zabawa do białego rana. Chodzi tu głównie o podkreślenie chwili i odpowiednie jej uczczenie.

Co wybrać?

Coraz więcej młodych par decyduje się na zastąpienie tradycyjnego przyjęcia weselnego uroczystą kolacją. Dlaczego? Po pierwsze – jest to zdecydowanie mniejszy wydatek. Po drugie – wiąże się to ze zdecydowanie skromniejszą organizacją. Po trzecie – to chwila, w której chce się przede wszystkim spędzić czas z najbliższymi, każdemu z nich poświęcić trochę uwagi i wspólnie cieszyć się ważnym wydarzeniem. A Wy, który sposób celebracji swojego wielkiego dnia preferujecie?


Newsletter