Ślubne przesądy – część 2

W poprzedniej części przytoczone zostały zwyczaje związane z wyborem terminu i przygotowaniem się do ślubu. W tej części przedstawiamy przesądy związane z dniem zaślubin, ceremonią i weselem.


Obrączki

Wybierając obrączki, Panna Młoda nie powinna przymierzać tych należących do kuzynek, przyjaciółek czy mamy, gdyż wróży to niewierność. Jeśli chodzi o zakup, to musi za nie zapłacić i odebrać je przyszły Mąż.

Jeśli podczas ceremonii upadnie obrączka, powinien ją podnieść ksiądz lub ministrant. Zagubienie złotych krążków oznacza stratę współmałżonka. Nałożenie ich przez pomyłkę na środkowy palec oznacza zdradę. Obrączki można założyć tylko raz – w dniu ślubu. Nie należy ich także nigdy zdejmować, gdyż oznacza to koniec małżeństwa.

Dzień zaślubin

Deszcz w dniu ślubu kiedyś wróżył smutek i łzy, dziś jest oznaką błogosławieństwa i urodzaju. Tęcza po burzy zwiastuje same szczęśliwe dni, a słońce – radość i dobrobyt. Dobry znak to spotkanie po drodze do kościoła gołębia lub sroki, należy jednak unikać wron i kruków.

Pan Młody i Panna Młoda nie powinni jechać do ślubu sami. Do kościoła nie może ich także wieźć kobieta, bo to bardzo źle wróży. Przyszły mąż powinien mieć w kieszeni garnituru banknot oznaczający dostatek. W drodze do kościoła nie wolno się zatrzymywać ani zawracać, gdyż oznacza to problemy w przyszłości.

Kościół

Wchodząc do środka, nie można się potknąć ani oglądać za siebie. Pan Młody powinien prowadzić partnerkę z lewej strony, aby prawą ręką móc odgonić złe moce. Uśmiech pary w drodze do ołtarza gwarantuje szczęście w małżeństwie. Łzy Panny Młodej to dobra wróżba dla pary. Podobnie jest z pomyłkami podczas składania przysięgi.

Jeżeli w trakcie ślubu skrawek sukni zakryje buta Pana Młodego, będzie on „pod pantoflem żony”. Mąż może zapewnić sobie dominację w związku, jeśli wsunie swej wybrance obrączkę do końca palca lub gdy jego dłoń znajdzie się na górze pod stułą, którą ksiądz związuje dłonie Młodych. Po przysiędze małżeńskiej para powinna się czule pocałować – zagwarantuje sobie dzięki temu wierność i uczciwość.

Swoje znaczenie ma także płomień świec przy ołtarzu. Jasne i proste wróżą powodzenie, a te które kopcą i migocą, zwiastują problemy w związku. Świeca, która zgaśnie, oznacza rozstanie.

W chwili kiedy Para Młoda odchodzi od ołtarza, ta osoba, która odwróci swojego partnera/partnerkę, będzie rządzić w małżeństwie. Próg kościoła Młodzi przekraczają, zaczynając od prawej nogi, starając się nie potknąć. Po wyjściu goście powinni obsypać nowożeńców ryżem (oznaczającym płodność) i monetami (gwarantującymi dobrobyt). Z kościoła należy wracać inną drogą niż się przyjechało, by po drodze zgubić nieszczęście.

Wesele

Przekraczając próg sali, Pan Młody powinien wnieść żonę na rękach, ponieważ w innym wypadku mogłaby się potknąć i sprowadzić za sobą nieszczęście. Witani przez rodziców chlebem i solą nowożeńcy dostają także wodę i wódkę. Osoba, która wylosuje kieliszek z wódką będzie rządzić w związku. Po toaście weselnym Para Młoda rzuca za siebie puste kieliszki po szampanie. Jeśli się rozbiją zwiastuje to bogate i szczęśliwe życie. Mówi się, że ile kawałków szła, tyle dzieci lub radosnych lat w małżeństwie.

Pierwszą osobą składająca życzenia Młodej Parze powinien być mężczyzna. Jeśli chodzi o gości to jak się ubiorą, może wpłynąć na dalsze losy nowożeńców. Biel zarezerwowana jest dla Panny Młodej, więc zaproszeni powinni zrezygnować ze stroju w tym kolorze. Nieszczęście wróży także czarna sukienka. Nie bez znaczenia są stroje mam nowożeńców – powinny być jednoczęściowe.

Pierwszy taniec należy do Młodej Pary. Nie może się ona potknąć ani pomylić kroków, gdyż będzie to zwiastować kłótnie i spory. Zgodnie z tradycją nowożeńcy na życzenie gości wołających "gorzko, gorzko", muszą się pocałować. Kiedy przyjdzie czas na tort weselny, Młodzi muszą pokroić go wspólnie, rozpoczynając tym samym budowanie swojej słodkiej przyszłości.

Przesądy a rzeczywistość

Nieważne czy wierzymy w zabobony. Wiele z nich jest po prostu nieodłącznym elementem tradycji, którą chętnie kultywujemy. O ślubnych zwyczajach najczęściej przypominają nam babcie i ciotki, dbając tym samym o to, by nasze małżeństwo było szczęśliwe i trwałe. Trzeba jednak pamiętać, że przyszłość naszego związku nie zależy od wróżb czy przesądów, ale od miłości, zrozumienia, zaufania, jakimi darzymy ukochanych ludzi.


Newsletter