Ślub w plenerze - czy to możliwe w Polsce?

Przeniesienie ceremonii ślubnej z murów kościoła lub budynku urzędu stanu cywilnego to rozwiązanie wybierane przez wiele Par Młodych, nie tylko w amerykańskich filmach. Coraz bardziej popularny w Polsce ślub w plenerze to urzeczywistnienie marzeń wielu nowożeńców.

ślub w plenerze

Ślub i przyjęcie weselne w plenerze

Moda na śluby i wesela plenerowe przybyła do naszego kraju ze Stanów Zjednoczonych. Tego rodzaju ceremonia zazwyczaj organizowania jest w bardzo romantycznych miejscach – nad jeziorem, nieopodal morza czy we wiosennym lub jesiennym ogrodzie. Czerwony dywan na trawie, świeże kwiaty, powiew świeżości morskiej bryzy, romantyczna alejka, błękit nieba… – to wszystko, co sprawi, że Wasz ślub będzie jeszcze bardziej wyjątkowy.

Niezbędne formalności

Organizacja ślubu w plenerze wiąże się z załatwieniem kilku dodatkowych formalności, innych niż w przypadku tradycyjnej ceremonii. W pierwszej kolejności należy porozumieć się z wybranym Urzędem Stanu Cywilnego, gdzie składamy podanie oraz uiszczamy odpowiednią opłatę. Szczególnie ważnym staje się wybór lokalizacji ceremonii, która powinna odbyć się w miejscu gwarantującym powagę i dostojność wydarzenia. Teren nie może narażać na niebezpieczeństwo gości.

Nie bez znaczenia pozostaje również zaaranżowanie przestrzeni – zapewnienie zadaszenia, krzeseł dla gości oraz miejsca z godłem dla urzędnika. Należy zadbać o odpowiednie nagłośnienie, a także dekoracje florystyczne.

Decydując się na ślub w plenerze musimy liczyć się z dodatkową opłatą dla Urzędu Stanu Cywilnego, która obecnie wynosi 1000 złotych.

Czy warto?

Wiele osób może uznawać plenerową ceremonię ślubną za niepotrzebne udziwnienie. Jednak ślub w plenerze:

  • staje się niezapomnianym przeżyciem dla gości i Pary Młodej;
  • to zapewnienie naturalnej i swobodnej atmosfery zwłaszcza dla małżonków;
  • łączy się z możliwością wykonania niesamowitych zdjęć;
  • to okazja do wykazania się kreatywnością.

Ślub plenerowy to doskonała alternatywa dla par, które stawiają na oryginalność oraz chcą zapewnić swoim gościom niesamowite wrażenia. Taka ceremonia z pewnością zostanie zapamiętana na lata. Organizacja ślubu plenerowego w Polsce staje się coraz bardziej popularna, a wszelkie formalności niewiele różnią się od tradycyjnego planowania tego najważniejszego dnia w życiu dla narzeczonych.


Newsletter