Ślub humanistyczny – co to takiego i jak go zorganizować?

Myśleliście kiedyś o ślubie skrojonym pod własne potrzeby, a jednocześnie wolnym od urzędowych formalności? Jeśli tak, to odpowiedzią może być ślub humanistyczny. To nowa forma zawarcia związku małżeńskiego, która do niedawna popularna była przede wszystkim na Wyspach Brytyjskich. Teraz coraz śmielej zaznacza swoją obecność w Polsce. Na czym dokładnie polega i kto może z niej skorzystać?


Nie tylko dla niewierzących

Z uroczystości humanistycznej szczególnie chętnie korzystają osoby, które nie są wierzące, a nie wystarcza im jedynie ślub cywilny. To także propozycja dla rozwodników i par homoseksualnych. Takie rozwiązanie pozwala na dodanie wartościowego, osobistego akcentu do ślubnej ceremonii i przełamanie tradycyjnej, sztywnej formy ślubu cywilnego.

Ogranicza cię tylko wyobraźnia

To jak będzie wyglądać ceremonia ślubna zależy tylko od młodej pary. Jej układ i scenariusz narzeczeni mogą ukształtować w dowolny sposób – wedle swoich zainteresowań i potrzeb. Z reguły nad wszystkim pieczę trzyma „celebrant” – czyli mistrz ceremonii. Taka osoba przedstawia młodej parze propozycje wydarzenia, doradza i realizuje pomysły narzeczonych. Ważną cechą uroczystości jest nadanie jej spersonalizowanego charakteru. Na przykład treść przysięgi może odnosić się do prywatnych wydarzeń z przeszłości narzeczonych i przebiegać przy dźwiękach ich ulubionej muzyki.

W Polsce to nowość

Pierwszy ślub humanistyczny w Polsce odbył się w 2007 roku. Choć od tego momentu minęła już ponad dekada, ceremonia nadal jest stosunkowo mało znana. Bywa jednak, że często budzi wiele emocji. Świeckiemu obrządkowi zarzuca się omijanie drogi religijnej, „dziwactwo” czy brak szacunku do tradycji. Pod względem prawnym ślub humanistyczny jest nieważny, dlatego często po zakończonej uroczystości „nowożeńcy” udają się na jeszcze jedno wydarzenie – tym razem zawarcie związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego.

W niektórych krajach już zalegalizowane

W Polsce ślub humanistyczny ma wymiar czysto symboliczny, ale co ciekawe są kraje, gdzie ta forma zawarcia związku małżeńskiego została już zalegalizowana. Stało się tak m.in. w USA, Szwecji i Norwegii. W Szkocji liczba zawieranych ślubów humanistycznych przekroczyła liczbę ślubów katolickich. Jak będzie w Polsce? Przekonamy się na przestrzeni najbliższych lat. Na razie liczba tego typu uroczystości wolno, ale systematycznie rośnie.

 

 

 

 

 


Newsletter