Na jakiej podstawie wybrać świadków?

Wybór świadków to jedna z najważniejszych decyzji związana z organizowaniem ślubu i wesela. To właśnie oni powinni stać się największym wsparciem dla narzeczonych zarówno przed przyjęciem, jak podczas jego trwania.

świadek na ślubie

Rola świadków

Świadkowie to osoby, które asystują Parze Młodej podczas ceremonii ślubnej oraz podpisują niezbędne dokumenty urzędowe. Do niepisanych obowiązków każdego świadka należą:

  • organizacja wieczoru panieńskiego/kawalerskiego;
  • pomoc w ubieraniu kreacji ślubnych;
  • zajęcie miejsc obok Pary Młodej w urzędzie lub kościele;
  • zbieranie prezentów i kopert podczas składania życzeń;
  • zachęcanie gości do zabawy;
  • poprawianie welonu, makijażu, fryzury Panny Młodej (w przypadku świadkowej).

Świadek to ,,anioł stróż’’, który czuwa nad przebiegiem ceremonii ślubnej oraz przyjęcia weselnego.

Kto powinien zostać moim świadkiem?

Wybierając świadka, na pierwszym miejscu zwykle stawiamy więzi rodzinne. To nic dziwnego zwłaszcza wtedy, kiedy jesteśmy zżyci z siostrą lub bratem. Równie dobrą alternatywą może okazać się także wybór przyjaciółki lub przyjaciela, czyli osoby życzliwej, na którą możemy liczyć w każdej sytuacji. Jeśli nie umiemy się zdecydować na daną osobę, to warto postawić na kogoś pomysłowego, towarzyskiego oraz dobrze zorganizowanego.

Każdy świadek powinien mieć do dyspozycji dużo wolnego czasu, który będzie w stanie poświęcić Parze Młodej. Nie należy wybierać świadka zbyt pochopnie, ponieważ łatwo można urazić czyjeś uczucia.

Oczywiście warto dodać, że taka osoba bezwzględnie mus być pełnoletnia. W tym przypadku nie liczy się wyznanie, a nawet płeć. Świadkami równie dobrze mogą zostać dwie kobiety, jak i dwóch mężczyzn. Idealny świadek to osoba, do której mamy pełne zaufanie.

Bycie świadkiem to ogromne wyróżnienie, ale także sporo obowiązków. Świadkami najważniejszej uroczystości w naszym życiu powinny stać się osoby, które są dla nas szczególnie ważne. Przy wyborze świadków należy kierować się przede wszystkim pozytywnymi relacjami oraz cechami osobowości krewnego lub najbliższego przyjaciela.


Newsletter