Na co zwrócić uwagę, wybierając tort weselny?

Zamówiliście już salę weselną. Wybraliście dekoracje i ustaliliście weselne menu. Przyszedł więc czas na to, żeby podjąć decyzje dotyczące tortu weselnego. Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie. Trzeba bowiem postawić nie tylko na smak, ale też na wygląd tego wyjątkowego ciasta. Tym bardziej, że na jego pojawienie się czeka większość gości.

Pora podania

Pamiętajcie, że to do Was należy, kiedy tort zostanie zaserwowany. Najczęściej ma to miejsce albo zaraz po weselnym obiedzie, albo już po zapadnięciu zmroku. Jeśli jednak macie inny zamysł, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby go zrealizować. Podpowiem tylko, że tort z zimnymi ogniami wygląda zdecydowanie bardziej zjawiskowo, kiedy pojawia się, gdy na dworze panuje ciemność...

Wielkość

Tort weselny jest ciastem, którego każdy z gości powinien spróbować. Jego wielkość jest więc zależna od tego, ile osób zaprosicie na swoje wesele – im ich więcej, tym tort również powinien być większy. W określeniu rozmiarów tortu pomogą Wam pracownicy cukierni, którzy w tej kwestii mają duże doświadczenie. Możecie się jednak spodziewać, że im więcej gości zaprosicie, tym tort będzie miał więcej pięter. Wiąże się to z względami praktycznymi – piętrowy tort łatwiej jest dostarczyć na salę weselną.

tort weselny 

Dowóz

W kwestii dowozu bądźcie czujni, bowiem nie każda cukiernia dowozi ciasta na sal weseln, co może okazać się dużą niedogodnością (szczególnie jeśli sami nie będziecie mieć odpowiedniego do tego samochodu). Dodatkową kwestią jest sposób przewozu tortu. Zwykle jest on nakładany na patery i dekorowany już w miejscu docelowym. Co może okazać problemem, ponieważ czynności te nie zawsze są dokonywane przez cukiernika wykonującego zamówienie, ale przez kucharza zatrudnionego na sali weselnej. W związku z tym ten drugi nie musi wiedzieć, jak tort miał wyglądać...

Dekoracja

Wystarczy, że wybierzecie się do kilku cukierni, gdzie obejrzycie katalogi z propozycjami tortów weselnych, a będziecie mogli się przekonać, przed jak trudnym wyborem stoicie. Formy tortów różnią się właściwie w każdej kwestii, poczynając od smaku i kształtu, a na dekoracjach kończąc. Obecnie, jednymi z najpopularniejszych dekoracji tortów są żywe kwiaty. Wyglądają one zjawiskowo, jeśli są świeże, dlatego jeśli zdecydujecie się na ten rodzaj dekoracji powinniście wybrać wytrzymałe kwiaty, które będą odporne na niską temperaturę (tort będzie stał przez jakiś czas w lodówce).

Podsumowanie

Jak widzicie, wybór tortu weselnego – mimo że podczas przygotowań często odsuwany jest na dalszy plan – to jednak prawdziwe wyzwanie. Musicie bowiem zwrócić uwagę na jego formę, wybrać odpowiednie dekoracje, dopasować jego wielkość do liczby gości, a także zadbać o transport. Nie zostawiajcie więc tej kwestii na ostatnią chwilę.


Newsletter