Lampiony szczęścia na przyjęciu weselnym

Chcecie uatrakcyjnić swoje przyjęcie weselne, proponując swoim gościom coś spektakularnego? Dobrym pomysłem jest inwestycja w lampiony szczęścia i wypuszczenie ich w niebo podczas imprezy. Dryfujące po niebie światełka z pewnością będą wyglądały efektownie – ten widok zachwyci nie tylko Waszych gości, ale i dla Was będzie to niezapomniana chwila (którą będziecie mogli uwiecznić na zdjęciach).

Inspiracja kulturą azjatycką

Lampiony szczęścia to jeden z elementów tradycyjnej kultury azjatyckiej. W Tajlandii wypuszczane są głównie podczas świąt i mają symbolizować pomyślność, szczęście, a odpędzać problemy i zmartwienia.

Kwestie techniczne

Kiedy puszcza się w niebo lampion, przyjemność jest tak wielka, że nie myśli się o tym, co stanie się z nim później. Wy jednak, jako organizatorzy, musicie o tym pomyśleć. Podczas wyboru, zwróćcie więc uwagę na to, jak są zbudowane dane lampiony. Najbezpieczniejsze są te biodegradowalne, wykonane z elementów ognioodpornych. Łatwiej będzie Wam jednak znaleźć oferty, gdzie konstrukcje lampionów są wzmacnianie elementami metalowymi – kiedy taki lampion się wypali, spada na ziemię, a jego szczątki można potem znaleźć w różnych miejscach (co nie jest bezpieczne dla środowiska).

Czy potrzebne jest pozwolenie?

Puszczanie lampionów jest bardzo widowiskowe, ale jednocześnie niebezpieczne – szczególnie w czasie suszy oraz w okolicach lotniska czy lasów lub pól uprawnych. Może stać się bowiem przyczyną pożaru. Z tego właśnie powodu, jeśli zdecydujecie się na ten rodzaj atrakcji podczas Waszego przyjęcia weselnego, musicie pamiętać o załatwieniu niezbędnych formalności. Po pierwsze – uzyskanie pozwolenia od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Po drugie – kontakt z najbliższym portem lotniczym. Po trzecie – zawiadomienie straży pożarnej, policji oraz lokalnych władz. Warto uzyskać też pisemne pozwolenie ze strony lokalu, w którym planowanie jest przyjęcie.

Organizacja pokazu

Decydując się na pokaz, warto wiedzieć, że jeden lampion mogą spokojnie puszczać dwie osoby (warto jednak kupić kilka zapasowych sztuk). Przygotujcie też dla każdej grupy zapalniczkę (oraz coś do pisania, jeśli chcecie, żeby na papierowych elementach goście wypisali dla Was życzenia). Zakupione lampiony trzeba zmontować jeszcze przed wręczeniem ich gościom.

Pokaz lampionów powinien odbyć się najpóźniej o godzinie 23. Trzeba też zadbać o to, żeby miejsce ich wypuszczenia były oddalone od drzew, budynków mieszkalnych czy linii wysokiego napięcia. Bardzo dobrym pomysłem jest też wynajęcie strażaka, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem całego przedsięwzięcia.

Niezapomniane i bezpieczne widowisko

Puszczanie lampionów szczęścia cieszy się ostatnimi czasy dużą popularnością – jest to bowiem niezwykle spektakularne widowisko. Żeby jednak było nie tylko efektowne, ale też bezpieczne, trzeba zadbać o odpowiednie pozwolenia, a także skontaktować się z wybranymi jednostkami bezpieczeństwa, m.in. ze strażą pożarną oraz Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.

O innych weselnych atrakcjach można przeczytać w tym artykule.


Newsletter