Kwiaty do ślubu – jak wybierać?

Wybór kwiatów do ślubu budzi wiele emocji – szczególnie u Panny Młodej, jej mamy i przyszłej teściowej. Dzieje się tak nie tylko ze względu na to, że wiązanka powinna pięknie uzupełniać się z suknią ślubną i innymi dekoracjami, ale przede wszystkim dlatego, że nie wszystkie kwiaty są w stanie „wytrzymać” różne warunki, w jakich są transportowane, a następnie przechowywane. Czasem zdarza się nawet tak, że bukiet ślubny wrzucony do bagażnika samochodu tuż po odbiorze, nie dotrwa nawet do domu panny młodej…

Wybór kwiatów

Obecnie nie musicie przejmować się sezonowością. O każdej porze roku kwiaciarnie są w stanie sprowadzić dowolny gatunek kwiatów. Zamawiając kwiaty do ślubu możecie więc wybrać swój ulubiony gatunek. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że niektóre gatunki roślin są bardzo delikatne, dlatego może być problem z ich transportem i przechowywaniem.

Panny młode często wybierają np. białe lub kremowe cantedeski, których płatki są niezwykle delikatne i szybko się przebarwiają, co zdecydowanie utrudnia sprawę (wprawdzie jeszcze większy kłopot jest z kaliami, ale te wybierane są raczej na uroczystości pogrzebowe).

Kwiaty do ślubu najczęściej proponowane przez florystów to róże, róże gałązkowe i goździki, ponieważ najłatwiej można je zabezpieczyć przed utratą wody, a jednocześnie są bardzo wytrzymałe zarówno w czasie upałów, jak i zimna. Świetnie sprawdzają się też kolorowe hortensje, margaretki oraz eustomy.

kwiaty do ślubu
Wybór wiązanki ślubnej

Kwiaty do ślubu mogą być układane na mikrofonie i jest to najpopularniejsza forma wiązanek. Mikrofony są bowiem wypełniane gąbką florystyczną zawierającą wodę, dzięki czemu kwiaty dłużej wyglądają pięknie i świeżo. W przypadku tradycyjnych wiązanek układanych w ręce, a także różnego rodzaju konstrukcji, łodygi kwiatowe zaklejone są specjalnym florystycznym klejem, którego cechą charakterystyczną jest to, że nie niszczy roślin, ale zatrzymuje w ich łodygach wodę, dzięki czemu te dłużej wyglądają pięknie.

Kiedy zamawiać?

Wybór kwiatów do ślubu jest bardzo ważną sprawą i nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę – szczególnie jeśli kwiaty mają nietypowy kolor lub nie występują w danym sezonie (trzeba je bowiem odpowiednio wcześnie zamówić w hurtowni). Dokonując wyboru, warto też poradzić się florystki, która może dać wiele cennych wskazówek związanych np. z transportowaniem kwiatów do ślubu. 


Newsletter