Jak wybrać ślubne obrączki?

Jeśli planujecie ślub, z pewnością wiecie, że jedną z kluczowych spraw jest zakup obrączek. To w końcu symbol Waszej miłości i trwałości związku. Gdzie więc kupić obrączki? Jaki model wybrać? Kiedy zamawiać? Wszystkiego dowiedzie się z tego tekstu.

Miejsce

Obrączki ślubne można kupić albo w sieciowym salonie jubilerskim, albo u lokalnego jubilera. Jeśli zdecydujecie się na salon sieciowy, musicie liczyć się z wysokimi cenami obrączek. Pamiętajcie, że cena, którą widzicie w gablocie, to cena za jedną obrączkę – nie za komplet. Czasem może to być bardzo mylące. Poza tym wybór obrączek w salonie jest bardzo wygodny, a samo zlecenie jest dość szybko realizowane – zwykle w przeciągu miesiąca (w przypadku prostych modeli). W cenie obrączek jest również grawer, dwukrotne czyszczenie obrączek oraz jednokrotne ich poszerzanie lub zwężanie (dwie ostatnie usługi są ograniczone czasowo – do 2 lat po zakupie). Jeśli z kolei zdecydujecie się na zakup obrączek u lokalnego jubilera, powinniście wiedzieć, że cena obrączek będzie znacznie niższa – komplet można kupić nawet za 1000 zł. Co więcej, można przynieść własne złoto, które po przetopieniu może zostać przerobione na ślubne obrączki (wtedy ich cena jest jeszcze niższa). Mimo to wszystkie dodatkowe usługi, które w większym salonie są darmowe, tutaj są zwykle dodatkowo płatne.

Czas

Pamiętajcie, żeby obrączki zamówić odpowiednio wcześnie – po zamówieniu trzeba poczekać około miesiąca na ich wykonanie. Mowa jednak o obrączkach bardzo prostych i bez kamieni szlachetnych – jeśli więc zdecydujecie się na bardziej wyszukaną formę, powinniście udać się do salonu wcześniej. Czas oczekiwania na obrączki także się wydłuża, jeśli zdecydujecie się wygrawerować jakąś inskrypcję po wewnętrznej stronie obrączki – zwykle jest to data i imię współmałżonka.

Modele

Wybór modeli obrączek jest tak wielki, że często przysparza młodym wiele problemów. Na szczęście każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie – zarówno amatorzy nowoczesnych rozwiązań (ich obrączki mogą przyjąć np. formę pasujących do siebie śrubek) jak i tradycjonaliści. Kobiety coraz częściej wybierają obrączki ozdobione kamieniami szlachetnymi. Mężczyźni wolą natomiast wzory gładkie, bez zbędnych ozdób. Niezwykle dużą popularnością cieszą się obrączki wykonane z białego złota lub po części z białego, a po części z żółtego złota. Najczęściej wybierana próba to 585 – choć tego typu obrączki są droższe, to jednak charakteryzuje je większa wytrzymałość.

ślubne obrączki 

Grawer

W dużych salonach jubilerskich grawer jest wliczony w cenę obrączek. Jest jednak jeden haczyk, chodzi o długość inskrypcji – zwykle nie może być ona dłuższa niż 23 znaki. Zresztą dłuższa sentencja po wykonaniu mogłaby się okazać nieczytelna.

Tradycja noszenia obrączek jest bardzo stara – pochodzi ze starożytnego Egiptu. To symbol nieskończoności oraz oddania. Obecnie, jest to właściwie element, bez którego nie może się obejść żadna ceremonia zaślubin. Wybór obrączek może być tak kłopotliwy, ponieważ przyszli małżonkowie zdają sobie sprawę, że raz zakupiona obrączka będzie im towarzyszyć do końca życia...


Newsletter