Czy księga gości to dobry pomysł na wesele?

Księga gości na przyjęciu weselnym? Według wielu par to dobry pomysł – co jednak myślą o tym goście? Czy tak jak para młoda są zadowoleni z tego elementu mającego na celu urozmaicenie przyjęcia? A może traktują go jak przykry obowiązek, który muszą spełnić, żeby młodzi się nie obrazili?

Coraz częstszym motywem powtarzającym się na przyjęciach weselnych jest księga gości, w której zbierane są życzenia od osób przybyłych na przyjęcie. Młodzi zwykle przygotowują pierwsze karty, przedstawiając na nich historię swojej znajomości, a dopiero później pojawia się miejsce na wpisy kolejnych gości. Niektórzy podchodzą do tego obowiązku z większym entuzjazmem, inni z mniejszym, jednak miejsce przygotowane jest dla każdego.

Księga gości a może coś bardziej oryginalnego?

Zdarza się, że księga gości zastępowana jest przez inny oryginalny element, jak np. globus, na którym zbierane są podpisy czy narysowane na kartonie drzewo, na którym odbijane są odciski palców. Jednak porównując poszczególne pomysły, trzeba przyznać, że księga gości wydaje się najbardziej wartościową pamiątką, ponieważ znajdują się tam nie tylko podpisy, ale też życzenia, wspomnienia i wierszyki, które napisane są specjalnie z myślą o młodej parze.

 

Miejsce i czas

Istnieją dwie praktyki związane z księgą gości podczas przyjęcia weselnego. Pierwsza mówi o tym, że należy przygotować dla niej specjalne miejsce, które będzie widoczne dla przybyłych osób, a jednocześnie nie będzie im narzucać czasu, w którym mają dodać swoje wpisy. Według drugiej to młoda para decyduje o kolejności wpisów i podaje księgę kolejnym osobom.

Trzeba pamiętać, że wpisy do księgi są czasochłonne – szczególnie, jeśli chce się napisać coś szczególnego, a życzenia układane są w grupie (sporo wtedy przy tym śmiechu). Warto więc w pierwszej kolejności poprosić o wpis lub podać księgę gości osobom, które pierwsze będą opuszczać przyjęcie weselne, a dopiero później tym, o których wpisy można poprosić później.

Tak czy nie?

Dzięki księdze gości można zachować dodatkową porcję wspomnień z przyjęcia weselnego. To pewnego rodzaju pamiętnik, do którego wpisują się najbliższe osoby, aby sprawić młodej parze przyjemność i jeszcze raz życzyć im wszystkiego co najlepsze na nowej drodze życia. Mimo iż nie wszyscy goście zadowoleni są z tego, że taka księga znajduje się na przyjęciu weselnym, to jednak nie ich zdanie jest najważniejsze, ale zdanie tych, którym księga jest dedykowana...


Newsletter